Latvijas čempionāti
Latvijas čempionāts 1933

1932./1933. g. sezonā cīņu par Latvijas meistaru jeb čempionu titulu turpināja septiņas komandas – piecas Rīgā un divas Liepājā. Kā jau ierasts, vispirms bija jānoskaidro uzvarētāji Rīgas grupā un Liepājas grupā. Rīgā bija paredzēts viena apļa turnīrs, Liepājā plānoja abu komandu divas savstarpējās spēles. Tiesa, kalendāru nācās papildināt, jo ar plānotajām spēlēm nepietika, lai noskaidrotu uzvarētājus. Tosezon Latvijas čempionāta spēles norisinājās no 1933. gada janvāra līdz martam.

Rīgas grupā divas spēles ar “Universitātes Sporta” komandas līdzdalību netika aizvadītas, jo tās spēlētāji Latvijas studentu izlases sastāvā bija devušies uz akadēmiskajām meistarsacīkstēm (tās mūsdienās pazīst kā universiādi), kas 1933. gada janvārī–februārī norisinājās Bardonekijā, Itālijā. Turnīra norise nevarēja gaidīt, un “Universitātes Sportam” šajās spēlēs tika ieskaitīts zaudējumi, bet tā pretiniekiem – uzvara. Rīgas grupas turnīra noslēgumā divas līderkomandas – “Union” un “Armijas Sporta Klubs” (“ASK”) – bija ieguvušas vienādu punktu skaitu. Tādēļ šīm komandām tika noteikta vēl viena savstarpēja spēle, kurā bija jānoskaidro 1. vietas ieguvēji Rīgas grupā. Šajā pārspēlē 1933. gada 14. februārī ar 3:1 uzvarēja un 1. vietu Rīgas grupā izcīnīja “Union” hokejisti.

Liepājas grupā divu paredzēto spēļu vietā bija nācies aizvadīt trīs spēles, turklāt – ar starpgadījumiem. “Olimpijas” un “Liepājas Tenisa Kluba” pirmās savstarpējās spēles rezultāts tika anulēts tiesāšanas kļūdu dēļ. Otro spēli izbeidza pirms spēles laika beigām, bet trešo spēli organizēja kā pārspēli ar pagarinājumu. Taču rezultātā turnīra rīkotāja Latvijas Ziemas sporta savienība (LZSS) atzina par notikušām divas spēles, kurās abās uzvarēja Liepājas “Olimpija”.

Latvijas fināls norisinājās Rīgā 1933. gada 12. martā, pāris nedēļas pēc tam, kad Prāgā bija beidzies pasaules čempionāts, kas Latvijas izlasei bija pirmais. Finālā Rīgas “Union” šoreiz ar minimālu 1:0 pieveica Liepājas “Olimpiju” un kļuva par Latvijas čempionvienību, trešo gadu pēc kārtas uzvarot valsts spēcīgāko komandu turnīrā.

“Union” joprojām bija favorīti un savu sasniegumu augstākajā punktā. Komandas sastāvā startēja tā laika Latvijas hokeja zvaigznes, tostarp par “mazo kanādieti” iedēvētais vārtsargs Herberts Kuške, sportiski agresīvais uzbrucējs Johans Skadiņš (saukts – Džonka), rezultatīvais aizsargs Indriķis Reinbahs, talantīgais 16 gadus vecais dāņu uzbrucējs Jergens Hvīds. Nosauktie, atskaitot Dānijas pavalstnieku Hvīdu, bija arī nozīmīgi Latvijas izlases spēlētāji.

Turnīra tabula. 1932/1933

Rīgas grupa (vieta, komanda, iegūtie un zaudētie punkti)

  1. -2.     “Union”                         6:2
  2. -2.     “ASK” (Rīga)                6:2
  3. “Rīgas Futbola Klubs”         5:3
  4. “Universitātes Sports”         2:6
  5. “Latvijas Sporta Biedrība”  1:7

Pārspēle par Rīgas grupas 1. vietu

“Union” – “ASK” 3:1

Liepājas grupa (vieta, komanda, iegūtie un zaudētie punkti)

  1. “Olimpija” 4:0
  2. “Liepājas Tenisa Klubs” 0:4

Latvijas fināls

“Union” – “Olimpija” 1:0

Hokeja komanda “Union” labu sniegumu nodemonstrēja jau sezonas sākumā Zibensturnīrā, kas norisinājās 1933. gada 15. janvārī. Zibensturnīrs notika vēl pirms Latvijas meistarsacīkstēm, un tajā startēja visas piecas Rīgas komandas. Uzvaru izcīnīja unionieši. Ārpus Latvijas Ziemas sporta savienības (LZSS) rīkotajām Latvijas hokeja meistarsacīkstēm norisinājās organizācijas “Strādnieku Sports un Sargs” (“SSS”) hokeja čempionāts, kurā 1932./1933. gada sezonā otro gadu pēc kārtas uzvarēja “Rīgas Centra” komanda.

Latvijas čempionāta un Zibensturnīra uzvarētāju “Union” sastāvs 1932./1933. g. sezonā

Vārtsargs: Herberts Kuške

Laukuma spēlētāji: Zigurds Bergmanis, Harijs Fogels, Jergens Hvīds,Georgs Kabuls, Arveds Keslers, Jūlijs Lindenbergs, Indriķis Reinbahs, Johans Skadiņš, Alfrēds Verners.

“Union” komanda 1933. gadā Rīgā, “Latvijas Sporta Biedrības” slidotavā. “Union” bija pirmie Latvijas čempioni – uzvarēja pirmajos trijos turnīros (1931, 1932, 1933). No kreisās – Johans Skadiņš, Jergens Hvīds, Indriķis Reinbahs, Georgs Kabuls, Zigurds Bergmanis, Arveds Keslers, Jūlijs Lindenbergs, Harijs Fogels, Herberts Kuške.
Foto: Jergena Hvīda ģimenes kolekcijā (autors nezināms).

Hokeja cīņa “Latvijas Sporta Biedrības” slidotavā 20. gadu 30. gadu pirmajā pusē (domājams, 1933. gads). Formā ar gaišām svītrām – “Rīgas Futbola Kluba” (“RFK”) hokejisti.Foto: Pētera Skujas ģimenes kolekcijā (autors nezināms).

Latvijas čempionvienības “Union” vārtsargs Herberts Kuške mākslinieka skatījumā. Kuške bija arī viens no ievērojamākajiem Latvijas izlases spēlētājiem. E. fon Hīnes zīmējums avīzē “Rigasche Rundschau” (1933. g. 4. marts).