Latvijas čempionāti
Latvijas čempionāts 1936

1936. gads visā pasaulē bija olimpiskais. Latvijas hokeja izlase pirmoreiz startēja ziemas olimpiskajās spēlēs, kas togad norisinājās Garmišā-Partenkirhenē (Vācijā). Tosezon pirms starta olimpiskajā turnīrā mūsu hokejisti aizvadīja tikai vienu starptautisku spēli – starp Rīgas un Tartu izlasēm. Tādēļ par valstsvienības spēlētāju faktisko sagatavošanos kļuva Latvijas čempionāta spēles, kas norisinājās no decembra līdz februārim.

Čempionāta kārtība bija tāda pati, kā iepriekšējā sezonā: piecas komandas, viena apļa turnīrs, katrai pa četrām spēlēm, kopā 10 spēles. Savu trešo valsts čempiontitulu izcīnīja Rīgas “Armijas Sporta Klubs” (“ASK”), un atkal tā sīvākie sāncenši – “Universitātes Sports” – atpalika tikai par vienu punktu. 1935./1936. gada sezonā kvalitatīvu lēcienu veica “Latvijas Sporta Biedrības” (“LSB”) komanda. Iepriekšējā sezonā “LSB” valsts čempionātā nebija izcīnījuši nevienu punktu un turnīra tabulā pelnīti ieņēma pēdējo (5.) vietu. Bet tagad “LSB” acīmredzami progresēja, izcīnīja pusi no iespējamiem punktiem (4 no 8) un turnīra tabulā ieņēma 3. vietu, apsteidzot “Rīgas Futbola Kluba” un “Union” komandas.

Turnīra tabula. 1935/1936 (vieta, komanda, iegūtie un zaudētie punkti)

  1. “ASK” (Rīga)                        7:1
  2. “Universitātes Sports”       6:2
  3. “LSB”                                    4:4
  4. “Rīgas Futbola Klubs”       2:6
  5. “Union”                                1:7

Latvijas čempionāta divas spēcīgākās komandas sezonas turpinājumā cīnījās par Spādes kausu. Šīs balvas izcīņai bija paredzēta divu spēļu sērija. Karavīru un studentu komanda izcīnīja pa vienai uzvarai, tādēļ par uzvarētāju kļuva komanda, kura abu spēļu summā bija guvusi vairāk vārtu. Spādes kausa zcīņā uzvarēja “Universitātes Sports”.

Arī 1935./1936. gada sezonas izskaņā tika sarīkotas Rīgas čempionāta spēles, kas norisinājās februārī un martā. Arī šoreiz Rīgas meistarsacīkstes pabeigt neizdevās, turklāt hokeja sezona noslēdzās ar skandālu. Rīgas čempionāta spēlē starp “Universitātes Sportu” un “LSB” studentu hokejisti izaicinoši neievēroja tiesnešu lēmumus, spēle netika pabeigta. Ar īpašu nedisciplinētību bija izcēlies “Universitātes Sporta” kapteinis Leonīds Vedējs; viņa pārkāpums tika skatīts vairākās instancēs, un visbeidzot viņš saņēma diskvalifikāciju, ka nevarēja piedalīties nākamās sezonas oficiālajās spēlēs.

Latvijas čempionāta uzvarētāju “ASK” (Rīga) sastāvs 1935./1936. g. sezonā

Vārtsargs: Herberts Kuške

Laukuma spēlētāji: Artūrs Dāle, Arvīds Jurgens, Kārlis Paegle, Kārlis Pakalns, Roberts Pakalns, Arvīds Pētersons, Mārtiņš Pētersons, Ludvigs Putniņš, Manfreds Štāls, Kārlis Zilpaušs.

Spādes kausa izcīņas uzvarētāju “Universitātes Sports” sastāvs 1935./1936. g. sezonā

Vārtsargs: Roberts Lapainis

Laukuma spēlētāji: Aleksejs Auziņš, Balodis, Jānis Bebris, Roberts Bluķis, Harijs Fogels, Andrejs Jessens, Edgars Klāvs, Augusts Ozols, Ādolfs Petrovskis, Leonīds Vedējs.

Hokeja spēle Esplanādes slidotavā, 20. gs. 30. gadi. Foto: Jergena Hvīda ģimenes kolekcijā (autors nezināms).

Cīņa “Latvijas Sporta biedrības” slidotavā. “Universitātes Sports” pret “Union”. Foto: Mečislava Tomkēviča ģimenes kolekcijā (autors nezināms).