LPSR čempionāti
Latvijas čempionāts 1941

1940. gada 17. jūnijā Latvijas valsts robežu šķērsoja Sarkanās armijas kolonnas, un sākās padomju okupācija. Padomju Sociālistisko Republiku Savienība (PSRS) sāka pārkārtot Latviju “pēc sava ģīmja un līdzības”, un sporta nozare nebija izņēmums. Tika iznīcināta līdzšinējā sporta sistēma, tika likvidēti sporta klubi un arī agrāk pazīstamās hokeja komandas.

Tagad vairs nepastāvēja valsts, un valsts čempionāta vietā norisinājās PSRS sastāvā ietilpstošas Latvijas PSR (Padomju Sociālistiskās Republikas) čempionāts. Šajā Latvijas PSR augstākā līmeņa turnīrā startēja trīs jaunizveidotas komandas – divas pārstāvēja Rīgas “Dinamo”, viena bija no “RDKA” (krievu – “Рижский Дом Красной Армии”; tulkojumā – Sarkanās armijas Rīgas nams). “Dinamo” pirmās komandas sastāvā lielākā daļa bija agrākie “Universitātes Sporta” hokejisti, savukārt lielākā daļa “RDKA” puišu iepriekš bija spēlējuši Rīgas “Armijas Sporta Kluba” sastāvā.

Latvijas PSR čempionātā bija paredzēts aizvadīt divu apļu turnīru, katrai komandai pa četrām spēlēm. Turnīrs norisinājās 1941. gada janvārī un februārī. Par pirmo Latvijas PSR čempionvienību kļuva Rīgas “Dinamo”. Nākotnē tas kļuva par hokejā atpazīstamu nosaukumu par Latviju plašākā mērogā.

Turnīra tabula. 1940/1941 (vieta, komanda*)

  1. “Dinamo” (Rīga)
  2. “RDKA”
  3. “Dinamo 2” (Rīga)

* Punkti nav norādīti, jo nav noskaidrota vienas spēles norise.

Latvijas valsts un arī valstsvienības nevienā sporta veidā vairs nepastāvēja, taču Rīgas komandas aizvadīja nosacīti starptautiskas spēles – pret Lietuvas hokejistiem. Tiem pretī stājās “Dinamo”, “RDKA” un arī Rīgas izlase. Savukārt kaimiņzemi – tagad Lietuvas PSR – pārstāvēja Kauņas komandas – “Dinamo” un “Spartak”.

Latvijas PSR čempionāta uzvarētāju “Dinamo” (Rīga) sastāvs 1940./1941. g. sezonā

Vārtsargi: Kārlis Fišers, Roberts Lapainis

Laukuma spēlētāji: Aljens, Roberts Bluķis, Edgars Klāvs, Kārlis Muške, Kārlis Paegle, Arvīds Pētersons, Roberts Šūlmanis, Voldemārs Šūlmanis, Leonīds Vedējs.

Hokejistu treniņš “Dinamo” slidotavā (agrāk “JKS”, vēlāk “Skonto” laukums) 20. gs. 40. gadu sākumā. Attēla centrā starp citiem spēlētājiem redzami kādreizējā “Universitātes Sporta” un arī Latvijas izlases uzbrucēji Roberts Bluķis un Edgars Klāvs. Foto: Roberta Šūlmaņa ģimenes kolekcijā (autors nezināms).