1941. gada vasarā vienu okupācijas varu nomainīja cita. Vācijas bruņoto spēku iebrukuma rezultātā Sarkanā armija bija patriekta, bet padomju okupācija tika aizstāta ar nacistisko režīmu. Beidza pastāvēt padomju sezonā izveidotās sporta organizācijas un tostarp hokeja komandas, un darbību atjaunoja dažas sporta biedrības, kas bija pastāvējušas brīvā valstī. Tā tika atjaunota “Universitātes Sporta” hokeja vienība. Tika izveidotas vairākas jaunas komandas, no kurām divas – “Daugavieši” un “Rīgas Sporta Klubs” (“RSK”) – piedalījās arī 1941./1942. gada okupācijas laika Latvijas čempionātā. Jāpiebilst, ka “RSK” lielā mērā tika uzskatīts par līdz 1940. gadam pastāvējušās Rīgas “Armijas Sporta Kluba” (“ASK”) hokeja komandas turpinājumu. Lielākā daļa no “RSK” sastāva puišiem iepriekš bija spēlējuši “ASK” sastāvā.
Sezonas sākumā, 1941. gada nogalē, vēl nebija skaidra hokeja organizācijas kārtība, un Latvijas hokejā bija dažādi komandu nosaukumi un mainīgi to sastāvi. Hokejistu pārejas un komandu pārstāvniecība tosezon bija diezgan haotiska. Ja brīvas valsts meistarsacīkstēs viens spēlētājs oficiālās spēlēs vienas sezonas laikā drīkstēja spēlēt tikai vienā klubā, tad 1941./1942. g. sezonā daži spēlētāji pamanījās startēt 3–4 dažādas komandās.
Neraugoties uz karalaika apstākļiem, organizācijas nepilnībām, inventāra un leduslaukumu trūkumu, 1942. gada janvārī – februārī tika aizvadīts nacistu okupētās Latvijas čempionāts. Tajā piedalījās četras komandas – “Daugavieši”, “RSK” un “Universitātes Sports” ar diviem sastāviem. Tika izspēlēts viena apļa turnīrs, katrai vienībai aizvadot pa trijām spēlēm.
Čempionu titulu izcīnīja “Universitātes Sporta” pirmā komanda (“US 1a”; tosezon saukta arī – “US”, “US-1”, “US-a”). Studentu vienība bija uzvarējusi visās trijās spēlēs. Ja summē kopā neatkarīgas un okupētas Latvijas meistarsacīkstes, tad “Universitātes Sportam” tas bija trešais čempiontituls. Tā kā 1942. gada 7. februārī spēlē starp “Daugaviešiem” un “Universitātes Sporta” otro komandu pamatlaiks beidzās ar neizšķirtu (2:2), lai noskaidrotu 3. vietas ieguvēju, tika noteikts 2 x 5 minūšu papildlaiks. Tajā uzvarēja un 3. vietu čempionātā izcīnīja “Daugavieši” (papillaikā uzvarēts ar 2:0; spēlē kopā – 4:2).
Turnīra tabula. 1941/1942 (vieta, komanda, iegūtie un zaudētie punkti)
1. “Universitātes Sports” 1. komanda 8:0
2.“RSK” 4:2
3.-4. “Daugavieši” 1:5
3.-4. “Universitātes Sports” 2. komanda 1:5
Papildlaiks – cīņa par 3. vietu
“Daugavieši” – “Universitātes Sports” 2. komanda 2:0 (kopā spēlē 4:2)
1941. gada 7. decembrī, vēl pirms oficiālās sezonas sākuma, trīs Rīgas komandas aizvadīja saīsināta spēles laika Zibensturnīru. Tajā par uzvarētāju kļuva t.s. “bijušā ASK” pirmā komanda (“bij. ASK 1”). Tāds dīvains nosaukums bija jālieto, jo tosezon nebija atļauts oficiāli lietot “ASK” nosaukumu.
Sezonas turpinājumā Rīgā norisinājās vēl dažādas hokeja spēles, kā arī – tika aizvadīts atsevišķs Rīgas čempionāts. Šajā turnīrā startēja piecas komandas – tās pašas četras, kas bija piedalījušās Latvijas čempionātā, kā arī vēl viena – “RSK” otrā vienība. Par Rīgas meistarsacīkšu uzvarētājiem kļuva “Universitātes Sporta” pirmā komanda.
Nacistiskās okupācijas laika Latvijas čempionāta un Rīgas čempionāta uzvarētāju “Universitātes Sports” pirmās komandas sastāvs 1941./1942. g. sezonā
Vārtsargi: Alfons Ansons, Kārlis Fišers, Roberts Lapainis, Veidemanis
Laukuma spēlētāji: Aleksejs Auziņš, Elmārs Bauris, Jānis Bebris, Roberts Bluķis, Čakars, Edgars Klāvs, Viesturs Kleinops, Jānis Liģers, Kārlis Muške, Kārlis Paegle, Arvīds Pētersons, Leonīds Vedējs.
Nacistiskās okupācijas laika Zibensturnīra uzvarētāju “bijušā ASK” pirmās komandas sastāvs 1941./1942. g. sezonā
Vārtsargi: Kārlis Fišers, Vitolds Makulēvičs, Soģis
Laukuma spēlētāji: Elmārs Bauris Roberts Bluķis, Viesturs Kleinops, Ēriks Koņeckis, Kārlis Pakalns, Roberts Pakalns, Mārtiņš Pētersons, Ludvigs Putniņš, Ojārs Ritums, Georgs Straupe, Alfrēds Štālmanis, Roberts Šūlmanis, Voldemārs Šūlmanis, Rūdolfs Veide, Harijs Vītoliņš, Kārlis Zilpaušs, Laimonis Zilpaušs.
Čempionvienība “Universitātes Sports” komanda 1942. gadā. No kreisās: pirmajā rindā – Alfons Ansons, Elmārs Bauris; otrajā rindā – Jānis Bebris, Roberts Bluķis, Edgars Klāvs, Aleksejs Auziņš, Arvīds Pētersons, Leonīds Vedējs. Foto: Elmāra Baura ģimenes kolekcijā (Otto Sprūdes foto).
“Universitātes Sporta” spēlētāji (no kreisās) Aleksejs Auziņš, Edgars Klāvs, Leonīds Vedējs un Roberts Bluķis, 20. gs. 40. gadu pirmā puse. Foto: Edgara Klāva ģimenes kolekcijā (autors nezināms).
Kategorijas izvēle