LPSR čempionāti
Latvijas PSR čempionāts 1946

Karš un okupācijas varas bija ienesušas postu visās jomās Latvijā, sports un hokejs nebija izņēmums. Daudzi hokejisti un organizatori bija zaudējuši dzīvību, liela daļa ievērojamu Latvijas hokejistu nonāca bēgļu gaitās un vēlāk trimdā, citi atradās padomju režīma lēģeros – ieslodzījuma vietās. Par spīti atkārtotai padomju okupācijai un pēckara laika grūtībām, Latvijā palikušie hokejisti ķērās pie hokeja dzīves organizēšanas. Jau pirmajā sezonā pēc kara tika organizēts Latvijas čempionāts, kas atkal tika saukts par Latvijas PSR (Padomju Sociālistiskās Republikas) meistarsacīkstēm.

Pirmajā pēckara sezonā čempionātā startēja trīs rīdzinieku komandas – “Universitātes Sports” un divas vienības no Rīgas “Dinamo”. Čempionāts norisinājās 1946. gada janvārī–martā kā divu apļu turnīrs – kopā sešas spēles, katrai vienībai paredzot pa četrām spēlēm. Viena no plānotajām spēlēm nenorisinājās “Universitātes Sporta” neierašanās dēļ, un uzvara tika pika piešķirta Rīgas “Dinamo” pirmajai komandai bez cīņas. Pārējās spēlēs Rīgas “Dinamo” izcīnīja pārliecinošas uzvaras un kļuva par Latvijas PSR čempionvienību.

Turnīra tabula. 1945/1946 (vieta, komanda, iegūtie un zaudētie punkti)

  1. “Dinamo” (Rīga)           8:0
  2. “Universitātes Sports” 4:4
  3. “Dinamo 2” (Rīga)       0:8

Tosezon Latvijas hokejisti aizvadīja spēles pret kaimiņiem – lietuviešiem – gan Kauņā, gan Rīgā. Latvijas PSR izlase spēlēja pret Lietuvas PSR izlasi (uzvarēja mūsējie 2:0 un 4:0), kā arī – Rīga pret Kauņu pilsētu sacīkstēs (3:0, 3:3).

Latvijas PSR čempionāta uzvarētāju “Dinamo” (Rīga) sastāvs 1945./1946. gada sezonā

Vārtsargs: Harijs Mellups

Laukuma spēlētāji: Leons Freimanis, Edgars Klāvs, Kārlis Pakalns, Roberts Pakalns, Roberts Šūlmanis, Harijs Vītoliņš, Laimonis Zilpaušs.

Latvijas PSR izlase 1946. gadā (no kreisās): Harijs Mellups, Arvīds Pētersons, Roberts Šūlmanis, Kārlis Pakalns, Laimonis Zilpaušs, Harijs Vītoliņš, Edgars Klāvs, Roberts Pakalns, Elmārs Bauris. Tosezon čempionvienībā “Dinamo” nespēlēja tikai divi vīri no šī sastāva – E. Bauris un A. Pētersons (abi – “Universitātes Sports”).

Foto: Elmāra Baura ģimenes kolekcijā (autors nezināms).

Latvijas PSR čempionāta spēles protokols, 1946. gada marts. Latvijas Ziemas sporta savienību (LZSS) padomju okupācijas vara slēdza jau 1940. gadā, bet LZSS hokeja spēļu protokolus izmantoja vēl pēc kara.

Dokuments: Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts arhīvā.