LPSR čempionāti
Latvijas PSR čempionāts 1960

1960. gads pasaulē, Padomju Savienībā un arī Latvijas PSR bija olimpiskais. 1960. gadā tika organizēta Pirmā Latvijas PSR ziemas olimpiāde, un tās programmā, protams, bija hokejs. Olimpiskais hokeja turnīrs vienlaikus bija arī 1959./1960. gada sezonas Latvijas PSR čempionāts. Tā kā turnīrs bija olimpiskais, tad tā izspēles kārtība atšķīrās no līdz tam pastāvošā Latvijas PSR čempionāta formāta.

Vispirms norisinājās olimpiādes zonālās sacensības, bet 1960. gada 17.–21. februārī Cēsīs notika Pirmās Latvijas PSR ziemas olimpiādes hokeja finālturnīrs, kurā piedalījās piecas komandas – trīs no Rīgas, pa vienai no Cēsīm un Rēzeknes. Tā kā olimpiādes kopvērtējumā dažādos sporta veidos sacentās Latvijas PSR teritoriālie reģioni, un Rīgas pilsēta bija dalīta rajonos, tad rīdzinieku hokeja komandām bija papildu nosaukums, kas norādīja uz attiecīgo rajonu. Tā “ASK” papildnosaukums bija – Rīgas pilsētas Proletāriešu rajons. Rīgas “Dinamo” startēja arī kā Rīgas pilsētas Ļeņina rajons, bet “Lokomotīve” – kā Rīgas pilsētas Maskavas rajons. Olimpiādes svinīgā atklāšana Cēsīs bija 18. februārī, bet hokejisti startēja jau dienu iepriekš. Hokeja komandas aizvadīja viena apļa turnīru.

Par Latvijas PSR olimpisko un republikas čempionvienību kļuva Rīgas “ASK” vienība, kas bija guvusi uzvaras visās finālturnīra spēlēs. Vicečempionu gods palika Rīgas “Lokomotīves” hokejistiem.

Pirmās Latvijas PSR ziemas olimpiādes un Latvijas PSR čempionāta finālturnīra tabula. 1959/1960 (ieņemtā vieta, komanda, izcīnītie punkti)

  1. “ASK” (Rīga)              8
  2. “Lokomotīve” (Rīga) 6
  3. “Dinamo” (Rīga)       4
  4. Cēsis                            2
  5. Rēzekne                      0

Tosezon Latvijā norisinājās vairāki citi hokeja turnīri, kuros izvērtās diezgan sīvas cīņas. 16 komandas tika pieteiktas Rīgas čempionātam, kurā cīņas noritēja divās apakšgrupās. Turnīra gaitā par nolikuma prasību nepildīšanu tika izslēgtas “ASK” un “RVR” (“Rīgas Vagonu Rūpnīca”) komandas, bet par Rīgas čempionvienību kļuva “RER” (“Rīgas Elektromašīnu Rūpnīca”).

Tika aizvadīts arī sezonas atklāšanas zibensturnīrs, Rīgas kausa izcīņa, Latvijas PSR kausa izcīņa; tur ar panākumiem startēja un laurus plūca Rīgas “ASK” komanda, apliecinot, ka 1960. gads patiešām ir “ASK” hokeja gads. Interesantas cīņas norisinājās Alekseja Auziņa balvas izcīņā, kas notika par godu vecmeistara – “Lokomotīves” trenera Alekseja Auziņa – 30 gadu sporta jubilejai.

Latvijas PSR olimpisko čempionu (vienlaikus – Latvijas PSR čempionāta uzvarētāju), Latvijas PSR kausa un Rīgas kausa ieguvēju“ASK” (Rīga) sastāvs 1959./1960. gada sezonā:

Alberts Andersons, Balodis, Andris Bušs, Jevgeņijs Čečuļins, Sergejs Holmogorovs, Dmitrijs Kazanovs, Nikolajs Kuzmins, Tomass Laigo, Reins Lillo, Juris Ozols, Jānis Saksons, Zigvards Salcevičs, Ants Vaino, Eino Vilups, Eduards Voola.

(* Komandas sastāvs saskaņā ar grāmatu: Ulmanis A., Melnās ripas bruņinieki. Latvijas hokeja vēsture, Rīga, 1998., 138. lpp.)

Rīgas čempionāta uzvarētāju “RER” (Rīga) sastāvs 1959./1960. gada sezonā:

Kārlis Apsītis, Jānis Bakšas, Pāvels Batura, E. Beļaņins, Urals Bogdanovs, Imants Jaunsleinis, Valentīns Jevsejevs, Alfons Jēgers, Eduards Lācis, Arnolds Lasmanis, Vladimirs Lepešinskis, Aleksandrs Pavlovskis, Valērijs Pečeņins, Vjačeslavs Ramlovs, Raimonds Rostovskis, Rudzītis, Broņislavs Samovičs, Boriss Sevastjanovs, Sokolovs, Imants Spundiņš (vārtsargs), Voldemārs Šūlmanis, Jānis Veļikanovs.

(* Komandas sastāvs saskaņā ar grāmatu: Ulmanis A., Melnās ripas bruņinieki. Latvijas hokeja vēsture, Rīga, 1998., 135. lpp.)

Pirms spēles. 20. gs. 50.–60. gadi.

Foto: Mečislava Tomkēviča ģimenes kolekcijā (autors nezināms).