Šūlmanis Roberts

Viens no talantīgākajiem 20. gs. 40. gadu latviešu hokejistiem.  Apveltīts ar labu tehniku, ātrumu, spēcīgu metienu, pašaizliedzību un lielisku spēles izpratni.

Roberts Šūlmanis dzimis 1922. g. 3. oktobrī Rīgā. Ar lielu aizrautību viņš hokejam pievērsās jau 20. gs. 30. gadu otrajā pusē, būdams skolnieks. Tolaik viņš spēlēja “Universitātes Sporta” (“US”) otrajā komandā, un jau drīz kļuva par vienu no vadošajiem savas vienības uzbrucējiem un izcīnīja vietu “US” pirmajā komandā. 1939./1940. g. sezonā Latvijas meistarsacīkstēs īpaši spīdēja “US” jauno uzbrucēju trijnieks, kura sastāvā bija Kārlis Muške, brāļi Voldemārs un Roberts Šūlmaņi. Kārlim un Voldemāram tolaik bija 18, bet Roberts no šīs trijotnes bija pats jaunākais – vien 17. “Universitātes Sporta” sastāvā šie jaunie hokejisti 1940. gadā kļuva par Latvijas meistariem jeb čempioniem.

Jau 1939. gada janvārī, t.i., 16 gadu vecumā, Roberts Šūlmanis spēlēja Latvijas jaunatnes izlasē. Savukārt nākamajā sezonā kļuva par pieaugušo izlases kandidātu un 1940. g. martā spēlēja Rīgas izlases sastāvā pret Tallinas izlasi, atzīmējoties ar vārtu guvumu. Līdz valstsvienības spēlēm nonākt viņš tomēr neuzspēja – PSRS okupēja Latviju, un mūsu valstsvienības visos sporta veidos beidza pastāvēt.

Par spīti okupācijām un karam jaunie hokejisti turpināja spēlēt. 1941. gadā Roberts Šūlmanis kļuva par Latvijas PSR čempionu Rīgas “Dinamo” sastāvā. Nacistu okupācijas laikā spēlēja dažādās vienībās – tostarp komandās “Ledus Lāči”, “RSK” (“Rīgas Sporta Klubs”), “Daugavieši” un atkal “US”. Pēc kara atkal, 1946. gadā, kļuva par Latvijas PSR čempionu Rīgas “Dinamo” sastāvā. Tosezon (1945/1946) Roberts Šūlmanis spēlēja arī Latvijas PSR izlasē un Rīgas izlasē. Kad 1946./1947. g. sezonā norisinājās pirmais PSRS hokeja čempionāts, Roberts Šūlmanis startēja Rīgas “Dinamo” sastāvā. Viņa pamatpozīcija hokejā bija uzbrucējs, taču 20. gs. 40. gadu beigās viņš Rīgas “Dinamo” komandas interesēs tika pārkvalificēts par aizsargu. Tas izrādījās ļoti veiksmīgs risinājums – Roberts Šūlmanis, būdams aizsargs, itin veiksmīgi pieslēdzās uzbrukumiem un bija rezultatīvs.

Līdzās hokejam Roberts Šūlmanis prasmīgi spēlēja futbolu gan aizsarga, gan citās pozīcijās. Kopā ar “Rīgas Vilkiem” 1939. gadā uzvarēja Latvijas jaunatnes futbola līgas turnīrā. 1940. gadā tika iekļauts Latvijas PSR jaunatnes futbola izlasē. Vēlāk R. Šūlmanis startēja arī “Daugaviešu”, “Universitātes Sporta”, “Dinamo” u.c. futbola komandās, kā arī – Latvijas PSR futbola izlasē. Spēlēja arī basketbolu, nodarbojās ar airēšanu, slēpošanu.

Roberta Šūlmaņa talantu un prasmes pamanīja arī hokeja priekšnieki Padomju Savienības metropolē Maskavā. Kad 1948. gadā Maskavā viesojās čehu hokejisti, pret tiem spēlēja t.s. Maskavas izlase, kas faktiski bija PSRS izlase. Pirms šīm spēlēm tika gatavota padomju izlase, kurā kā kandidātus uzaicināja arī dažus Rīgas “Dinamo” hokejistus. Divi no viņiem – Roberts Šūlmanis un vārtsargs Harijs Mellups – arī tika pie spēlēšanas pret čehiem.

1949./1950. g. sezonā Roberts Šūlmanis devās “leģionāra” gaitās – kļuva par spēlētāju Maskavas hokeja komandā “VVS MVO” (krievu – Военно-воздушные силы Московского военного округа; Maskavas kara apgabala gaisa karaspēks; latviski dēvēta arī – “GKS”). PSRS “vadoņa” Staļina dēla komplektētā padomju gaisa karaspēka vienība tika komplektēta kā superkomanda, piesaistot labākos plašās Padomju Savienības hokejistus. Priekšnieku ambīcija bija PSRS čempionu tituls. Lidojot uz PSRS čempionāta kārtējo spēli, lidmašīna ar “VVS MVO” hokeja vienību 1950. g. 7. janvārī avarēja Koļcovā, netālu no Sverdlovskas (tag. Jekaterinburga). Starp aviokatastrofā bojāgājušajiem bija arī divi latvieši – Roberts Šūlmanis un Harijs Mellups.

Komandas “VVS MVO” hokejisti apbedīti brāļu kapos Koļcovā (tag. Jekaterinburgas teritorijā).